Projeler | ANGİKAD Girişimcilik Kampı

ANGİKAD Girişimcilik Kampı

ANGİKAD Girişimcilik Kampı

GİRİŞİMCİLİK KAMPI

ANGİKAD, girişimcilik eko sisteminin yeni kuşakları da kapsayacak şekilde yaygınlaşması, verimlilik ve kalite odaklı girişimciliğin gelişmesi için “Girişimcilik Kampı” düzenlemektedir.

Üniversite öğrencisi olup özellikle burslu okuyan genç kızlarımızı hedef alan Girişimcilik Kampı; derneğimizin en önemli aktivitelerinden biri olup, üzerinde hassasiyetle durulmakta ve düzenli olarak her yıl gerçekleştirilmektedir.

Hedef Kitle :

Üniversitelerde burslu okuyan kız öğrencilerin başvuruları kabul edilmektedir. Başvurular sadece Ankara'da ikamet eden öğrenciler ile sınırlı olmayıp, yurdun her yerinden yapılabilmektedir. Hedef kitleye ulaşabilmek için üniversiteler ve burs veren dernekler ile iletişime geçilerek duyuru yapılmakta ve başvuru formları dağıtılmaktadır. Ayrıca Angikad bursiyerleri de bu kamptan faydalanabilmektedir.

Organizasyon Kurulu:

Dernek üyeleri arasından gönüllülük esasına göre bu konuda çalışmak isteyenlerden oluşturulmuş Girişimcilik Akademisi Komitesi hazırlık çalışmalarını yürütmektedir. Komite; konusunda deneyimli, girişimcilik ve eğitim konusunda çeşitli platformlarda söz sahibi olan ve bu konuda değerli çalışmalar yapan Dernek üyelerinden oluşmaktadır. Komite her hafta yaptığı düzenli toplantılarla kampa alınacak öğrenci ve kampta sunum yapacak konukların seçimini ve diğer detayları titizlikle şekillendirmektedir.

Kamp Detayları:

Süre: Kamp 3 gün olarak düzenlenmektedir.

Konaklama: Başvurular arasından titizlikle seçilen çeşitli üniversitelerin farklı bölümlerinde burslu okuyan ortalama 40 kız öğrenci yatılı olarak bir otelde misafir edilmektedir. Ankara’da yerleşik olanlar için de programa yatılı katılım mecburiyeti vardır.

Kıyafet: 3 tam gün boyunca verilen seminerler sırasında giyilmek üzere öğrencilere kamp logolu tshirtler ve kamp çantaları dağıtılmaktadır.

Sabah Sporu: kahvaltı öncesinin vazgeçilmez unsuru olarak her kamp programına konmaktadır.

İkramlar: Katılımcılara kahvaltı , öğle ve akşam yemeği verilmekte, ayrıca gün boyu çay, kahve ve kuru pasta ikramı yapılmaktadır.

Sanatsal Aktiviteler: Konaklamanın yapıldığı 2 akşam için tematik akşam yemekleri düzenlenmektedir. Değerli bir konuğun sunumu ya da bir atölye çalışması 1 akşamın programı olmaktadır. Diğer akşam da tiyatro, konser gibi bir aktiviteye ayrılmakta ve hep birlikte otobüs transferi ile gösteri izlenmeye gidilmektedir.

Sunum İçerikleri: Toplamda yaklaşık 20 farklı konuda sunumlar ile program içeriği oluşturulmaktadır. Alanında uzman, isim yapmış kişilerce girişimcilik, kişisel gelişim, sivil toplum gönüllüğü, sosyal haklar gibi konularda sunumlar yapılmakta ve en iyi tecrübe paylaşımları yapılmaktadır. Girişimci iş insanları kendi tecrübelerini ve başarı-başarısızlık hikayelerini paylaşmakta, genç kızlarımızın en büyük eksikliklerinden olan vizyon, farkındalık rol model ihtiyaçları karşılanmaya çalışılmaktadır. ‟21.Yüzyılın İnsanı Olmak‟‟, “Genç Girişimci Olmak‟‟, “İletişim Becerileri ve Özgüven‟‟, “Gönüllülük, Örgütlenme ve STK lar‟‟, “Kadın Ve Siyaset‟‟, „‟Kariyer Planlama‟‟, „‟Geleceğin Lider Kadınları”, ‟‟İş Planı”, ‟‟İknaya Giden Yollar”, ‟‟Kadın Sağlığı”, ‟‟Hayata Değer Katmak‟‟, “Zaman Yönetimi”, “Stres ve Öfke Kontrolu”, “Ekip Yönetimi”, ”Mutlu Olma Sanatı”, “Sanat ve Hayatımız”, “Kadın ve Siyaset”, “Finansman Kaynağı Yaratmak”, “Kadın ve Hukuk-Kadın Hakları”, ”Motivasyon”, “Hedef Belirleme”, “Etik”, ”Beden Dili” işlenen konulara örnektir.

Kursiyer Yorumları: Katılımcılardan dinledikleri her sunum sonrası düşünce ve görüşlerini yazılı olarak paylaşmaları istenmektedir. Bu yorumlar her kampın ardından Komite üyeleri tarafından incelenerek çıkarımlar yapılmakta ve bir sonraki kamp için yol gösterici olarak kullanılmaktadır. Ayrıca kamp boyunca bir duvar panosu hazırlanmakta ve kursiyerlerin görüşlerini yazdıkları postitler bu panoda sergilenmektedir. Kursiyerler dinledikleri sunumlardan büyük ilham aldıklarını, verilen mesajların akılda kalıcı olduğunu, farkındalıklarının arttığını ifade etmektedirler. Yıllar boyunca ve farklı ortamlarda, farklı kişilerle kazanılabilecek deneyimi kamp boyunca kısa sürede edinme imkanı bulduklarını belirtmeleri; kampın amacına ulaştığının en çarpıcı ifadesidir. “……Kadınların yaptığı işlerde başarının olduğunu, başkalarının lafıyla değil kendi kararlarınla hareket etmen gerektiği, istikrarlı ve azimli olduğun sürece kimsenin karşımızda duramayacağını ve kadınların erkeklerin arkasında değil yanında durması gerektiğini, hayatın bütün olumsuz koşullarına rağmen asla pes etmemek gerektiğini gördüm.” . Bu , Girişimcilik Kampı’nın amacına ulaştığını gösteren çok net bir ifadedir.

Açılış-Kapanış Seramonileri: Kayıt ve odalara yerleşme sonrası kursiyerler ve Dernek üyeleri, sponsorlar ana salonda bir araya gelmektedir. İstiklal Marşı, Saygı Duruşu, Akademi Komite Başkanı, Dernek Yönetim Kurulu Başkanı ve Ana Sponsor Temsilcisinin açılış konuşmalarını ve ana sponsora plaket takdimini takiben programa katılan öğrencilerden kendilerini tanıtmaları ve beklentilerini açıklamaları istenmekte ve filme alınmaktadır. Ardından Dernek üyeleri de girişimcilik hikayelerini paylaşmakta ve kısa-öz mesajlar vermektedirler. Kapanış bölümünde sertifika dağıtımı yapılmakta ve kursiyerlerin değerlendirmeleri ve yorumları dinlenmektedir.

Hem açılış ve hem kapanışta fotoğraf çekimi ve video kaydı yapılmaktadır.

Sürdürülebilirlik:

Derneğin kuruluş amacına uygun iki temel sosyal sorumluluk projesinden biri olan Girişimcilik Kampı 7 yıldır düzenli olarak yapılmaktadır. Planlanan 7.si ile toplamda yaklaşık 300 mezun vermiş olacaktır.

Kamplara katılan kursiyerlerden son derece olumlu geri dönüşler alınmaktadır. Hepsi rol model olarak girişimcilerle beraber olmanın, tecrübelerini dinlemenin büyük bir kazanım olduğu konusunda hem fikirdir. Bu özel deneyimin farkındalık kattığını ve vizyonlarını genişlettiğini ifade etmektedir. Öğrencilerle program sonrasında da ilişki devam ettirilmektedir. İhtiyaç duymaları halinde mentörlük desteği de verilmektedir.

“Kendimi daha önce hiç bu kadar değerli hissetmemiştim.”

“Gerçekten hala iyi insanlar yaşadığını hatırladım.”

“Çok güzel insanlar tanıdım. Çok keyifli vakit geçirdim. .ANGİKAD Kadınlarına teşekkür ederim. Umarım bundan böyle güzel işlerin içinde olurum. ANGİKAD’ ı çok sevdim.”

“Çok güzel dostluklar edindim. Bir çok eksiğimi tamamladım. Emeğinize, yüreğinize sağlık. İyi ki varsınız, iyi ki bizi böyle güzel insanlarla buluşturdunuz.”

“ Kadının bu ülkedeki en güzel temsilcilerinin bulunduğu Derneği tanımaktan ve etkinliğine katılmaktan onur duydum.”

“ANGİKAD!!! Kadının karizmatik hali…”

“Bazen duyduğumuz bir kelime bile günümüze anlam katar. Burada bu 3 günde binlerce düşünce ışıkları yaktınız herbirimize. Emeklerinizin boşa gitmeyeceğinden emin olabilirsiniz.”

“Burada olmaktan büyük mutluluk duydum. Kadının gücünü, zekasını, yeteneğini, yapabileceklerinin sınırsız olduğunu net bir şekilde anladım.”

ANGİKAD GİRİŞİMCİLİK KAMPI 2022

Derneğimiz, bir marka değeri taşıyan projesi ANGİKAD GİRİŞİMCİLİK KAMPI’nın 2022 yılında düzenlenecek 10.su için çalışmalara başlamıştır.

9. ANGİKAD Girişimcilik Kampı - 2021
8. ANGİKAD Girişimcilik Kampı - 2019
7. ANGİKAD Girişimcilik Kampı - 2018
6. ANGİKAD Girişimcilik Kampı - 2017
5. ANGİKAD Girişimcilik Kampı - 2016
4. ANGİKAD Girişimcilik Kampı - 2015

Proje sitesini ziyaret etmek için tıklayın http://angikadgirisimcilikkampi.org